Ana Sayfa Gündem 4 Kasım 2020 6 Görüntüleme

Son dakika: İzmir depreminde mucize beklentisi! Gözler oraya çevrildi…

İzmir’de cuma günü meydana gelen zelzele Ege ve Marmara bölgesinde hissedildi. AFAD zelzelenin büyüklüğünü 6.6 olarak açıkladı. Zelzelenin merkez üssü İzmir Seferihisar olarak belirlenirken, zelzelenin derinliği ise 16 kilometre olarak ölçüldü. İzmir’i sarsan zelzele ile ilgili kıymetli gelişmeler dakika dakika canlı blog haberimizde…

03.22: İstek Beyefendi apartmanından bir vatandaşın cansız vücudun çıkarıldığı haberi geldi.

03:09: Enkaz yerinden son bilgileri aktaran CNN TÜRK Muhabiri Mustafa Berber “Yaklaşık 15 dakika evvel enkazın üzerindeki işçi bir anda durun diye bağırdı. Çabucak bölgede hareketlilik başladı. Matkapla delme süreci gerçekleşiyor. Enkazın çabucak yanında bir ambulans hazır bekletiliyor. Bir bireye ulaşıldı lakin sıhhat durumuyla ilgili net bir bilgi yok.” tabirlerini kullandı.

02.48: İstek Beyefendi Apartmanı enkazında çalışmalar sürüyor. Arama kurtarma çalışmasında sessizlik daveti yapıldı. Umutlu bekleyiş devam ediyor.

Enkaz yerinden son bilgileri aktaran CNN TÜRK Muhabiri Mustafa Berber “Yaklaşık 15 dakika evvel enkazın üzerindeki işçi bir anda durun diye bağırdı. Çabucak bölgede hareketlilik başladı. Matkapla delme süreci gerçekleşiyor. Enkazın çabucak yanında bir ambulans hazır bekletiliyor. Bir bireye ulaşıldı lakin sıhhat durumuyla ilgili net bir bilgi yok.” tabirlerini kullandı.

00.13: İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), İzmir’deki zelzelede can kaybının 113 olduğunu, 137 kişinin ise tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

23.45: Etraf ve Şehircilik Bakanı Kurum, “16 alanda arama kurtarma faaliyetleri tamamlandı, şu an yalnızca İstek Beyefendi Apartmanı’nda devam ediyor. Arkadaşlarımız inşallah buradaki arama kurtarma faaliyetlerini de bu gece bitirmeyi planlıyorlar ” açıklamasında bulundu.

23.35: AFAD,  Ege Denizi’nde 4.1 büyüklüğünde,  16.05 kilometre derinliğinde bir zelzele meydana geldiğini açıkladı.

21.17: AFAD, İzmir’deki sarsıntıda can kaybının 111 olduğunu, 137 kişinin tedavisinin sürdüğünü açıkladı.

19.31: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada sarsıntıda hayatını kaybedenlerin sayısının 110 olduğunu açıkladı. Erdoğan, ‘110 kişinin enkaz altından cansız vücudu çıkarılmıştır. Yaralılarımızın sayısı 1027’dir. Bunların 883’ünün tedavisi tamamlanmıştır. Arama kurtarma çalışmalarıyla enkaz altından sağ çıkarılan kişi sayısı şu an prestijiyle 107’dir.’ tabirlerini kullandı.

18:16: Cumhurbaşkanı Erdoğan 91.saatte yaralı olan kurtulan Ayda için ileti yayımladı. Erdoğan bildirisinde, “İnsanlık zincirinin ebediyet halkası; Çocukların kalbinde işler vakit rakkası… Hoş yavrumuz Ayda’nın tüm Türkiye’ye selamı var…” tabirlerine yer verdi.

17.59: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: 91 saat sonra. Umudun ismi Ayda bebek… Şanlı Allah’a şükürler olsun. İzmirimize ve Ayda bebeğe geçmiş olsun.

17.40: İzmir’deki zelzeleden 26 saat sonra enkaz altından çıkarılan Helim Sarı ömrünü yitirdi.

16.33: TBMM’de 5 siyasi partinin ortak önergesiyle zelzele araştırma kurulu kuruluyor.

16.20: Kızılay Lideri Dr. Kerem Kınık NTV’de yaptığı açıklamada, 10 bin aileye alışveriş kartlarının dağıtılacağını açıkladı. Kınık açıklamasında, ‘En çok çadır muhtaçlığı vardı. Bunu kısa müddette karşıladık’ dedi.

16.00: İzmir’de meydana gelen sarsıntıda çöken İstek Beyefendi Apartmanı enkazı altında kalarak hayatını kaybeden Arife Yücel ile torunları Diren, Lena, Vera ve Feda Yücel gözyaşlarıyla toprağa verildi.

16.00: AFAD’dan yapılan yeni açıklamada, ‘SAKOM’dan alınan bilgilere nazaran 109 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 1.036 vatandaşımızdan 898’i taburcu edilmiş olup 138 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir. İzmir’de arama ve kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 13’ünde çalışmalar tamamlanmış olup 3 noktada 4 binada çalışmalara devam edilmektedir’ denildi.

15.55: İzmir Bölge Yönetim Mahkemesi Hakimi Mehmet Kaplan, İstek Beyefendi Apartmanı enkazından cansız vücudu çıkarılan bayanın eşi, olup olmadığının teşhisi için İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Gür ile birlikte hastane morguna geldi.

15.20: İzmir’de yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki sarsıntıda yıkılan Doğanlar Apartmanı’nın enkazından cansız vücudu çıkarılan üniversite öğrencisi Seda Dinçer (21), memleketi Manisa’nın Demirci ilçesinde, gözyaşları içinde toprağa verildi.

15.20: İzmir’deki zelzelenin akabinde 91 saat sonra Bayraklı ilçesindeki İstek Beyefendi Apartmanı enkazından 4 yaşındaki Ayda Gezgin sağ çıkarıldı. Gezgin, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

14.40: 91 saat sonra sağ olarak çıkarılan Ayda’nın enkazdaki anlarına ilişkin yeni imajlar ortaya çıktı.

14.13: AFAD, İzmir’deki sarsıntıda can kaybının 107 olduğunu, 144 kişinin tedavisinin sürdüğünü açıkladı.

14.09: Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, İzmir’deki toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına 6,6 milyon lira kaynak aktarıldığını bildirdi.

13.56: 95. saatte İstek Beyefendi Apartmanı enkazında ‘sesimi duyan var mı?’ anonsu yapılıyor. Bölgede yine dinleme yapılıyor.

13.40: Karagül Sitesi sakinleri verilen müsaade doğrultusunda binalarına girmeye başladı. Hatta birtakım bina sakinleri asansörlü sistemle eşyalarını çıkartmaya başladı. Lakin içerideyken bir anda kimi kolonlarda çatırdamalar olduğu görüldü. Bunun üzerine bina sakinleri panik halinde dışarı çıkmaya çalıştı. Bu sırada birtakım bina sakinlerinin yaşanan panik nedeniyle dışarı çıkmakta zorluk yaşadığı görüldü.

13.01: Zelzeleden 65 saat sonra enkazdan çıkarılan küçük Elif ailesiyle bir ortaya geldi.

12.22: 91 saat sonra enkazdan sağ olarak çıkartılan Ayda Gezgin ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Mucizenin ismi Ayda… 91 saat sonra senin o gülen gözlerinle birlikte hepimize yeni umutlar bahşeden Allah’a şükürler olsun. Geçmiş olsun hoş yavrum…’ dedi.

Hastanedeki Ayda’dan birinci imajlar

12.21: AFAD, İzmir zelzelesinde can kaybının 105 olduğunu, 144 kişinin tedavisinin sürdüğünü açıkladı.

11.50: Ayda’nın annesinin cansız vücudu enkazdan çıkarıldı.

11.30: Kandilli Rasathanesi Müdürü Haluk Özener, İzmir’deki sarsıntıya ait yeni bilgiler paylaştı. Özener, ’30 Ekim 2020 saat 14:51’de Ege Denizi’nde Sisam adasının kuzeyi ile Doğanbey meydana gelen Mw=6.9 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde 3 Kasım 2020 saat 09:00 prestijiyle bölgede 49 tanesi M =4.0 ve üzerinde olan toplam 1503 artçı sarsıntı tahlili yapılmıştır’ dedi.

11.11: Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, 91 saat sonra enkaz altından sağ olarak kurtarılan Ayda Gezgin ile ilgili son dakika paylaşımı geldi. Bakan Koca açıklamasında, ‘Ayda Gezgin. 3 yaşında. Ve 91 saat sonra tekrar aramızda!’ dedi.

11.09: Ayda’nın tabibinden birinci açıklama geldi: İç kanama belirtisi yok, ezik yok. Hayati işlevleri olağan.

10.32: Enkazdan kurtarılan 107. kişi olan çocuğun isminin Ayda Gezgin olduğu öğrenildi.

10.20: Ayda’ya birinci ulaşan takım çalışanı da, ‘Küçücük bir eldi. Birinci isteği su oldu. Bir de ayran istedi yanında. O dakikadan itibaren canla başla o yavrucağı oradan çıkarmak için çalıştık. Biz elimizden geldiği kadar son kişi çıkana kadar buradayız. Hala enkaz altında olanlar var. Onları çıkarmak için uğraşacağız’ dedi.

10.15: Kurtarma çalışmasına katılan bir grup üyesi de, “Çok hoş bir kız. Çok hoş gülümsüyordu. Güya hiç enkazın içinde değilmiş üzere çok hoş gülümsüyordu. Ben İHH arama kurtarma takımındayım. Birinci evvel arkadaşlar sesini duydu. Sesini duyunca insan olup olmadığını anlamak için elle tespit ettiler. Hareket eden bir kız çocuğu olduğunu gördüler. Ses verdikten sonra takımlar toplantı. Hummalı bir çalışma yapıldı. Enkazdan çıkarıldıktan sonra çok hoş gülümsüyordu. Hepimiz çok duygulandık, ağlayarak çıkardık. Sesleri anlaşılmıyordu, çocuk sesleriydi. Enkazdan çıkmamış kadar güzeldi” açıklamasını yaptı.

10.12: İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Ayda bebeğin kurtarılması sonrası, ’91. Saatte bir mucizeyi yaşadık. Dört yaşındaki Ayda’yı kurtarma takımları sağ salim çıkardı. Büyük acıların yanında bu memnunluğu da yaşadık. Kurtarma gruplarına şükranlarımı sunuyorum. Ayaklarına taş değmesin’ dedi.

AYDA’NIN BİRİNCİ KELAMLARI

10.10: Kadıköy Belediyesi Arama Kurtarma grubundan Nusret Aksoy yaşananları Ayda Gezgin’in kurtarılma anını şu sözlerle anlattı:

”İlk çığlık sesini duydum. Çok sesli bir ortamdı. Arkadaş eğildi, ‘Kimse var mı?’ diye sordu. Daha sessiz bir ortam olsun diye bağırdık. ‘Ben Ayda, iyiyim’ dedim. ‘Tamam Ayda’ geliyoruz dedik. İsmini söyledi, ‘İyiyim ben’ dedi. Öteki arkadaşları çağırdık onlar kurtarmayı başardı. Sesi duyunca arkadaşlara durun dedik. Büyük sessizlik oldu. Arkadaşımız ismini sordu. Yeterli misin diye sordu. Güzelsen elini salla dedi arkadaş. Elini salladı, iyiyim ben dedi. Birinci sesini duydum. Bulaşık makinesinin ortasındaydı.

10.01: 91. SAATTE MUCİZE… İSTEK BEYEFENDİ APARTMANI ENKAZINDAN AYDA GEZGİN İSİMLİ BEBEK CANLI ÇIKARILDI.

09.41: İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, ‘Rıza Beyefendi Apartmanı enkazından hepimizi heyecanlandıran haber var. Kurtarma grupları bir bebeğimize canlı ulaştı. İnşallah sağ salim çıkarılacak. Umutla bekliyoruz’ dedi.

09.40: İstek Beyefendi Apartmanı’nda umutlu bekleyiş sürüyor. Gruplar enkaz bölgesine termal battaniye, sedye ve serum getirdi. Bölgede 3 aylık bir bebeğin olduğu argümanı var.

09.30: UMKE grupları İstek Beyefendi Apartmanı’nda geldi. 90. saatte enkazda yeni bir mucize bekleniyor.

09.25: İzmir’deki zelzelede göçen ve sonrasında yıkım kararı alınan Yılmaz Erbek apartmanında arama kurtarma çalışmaları sona erdi. 10 katlı binada toplamda 13 vatandaş kurtarılırken, 9 vatandaş hayatını kaybetti.

09.20: AFAD, İzmir sarsıntısında hayatını kaybedenlerin sayısının 102 olduğunu bildirdi.

08.11: AFAD tarafından yapılan açıklamada, “SAKOM’dan alınan bilgilere nazaran 100 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Yaralanan 994 vatandaşımızdan 847’si taburcu edilmiş olup 147 vatandaşımızın tedavisi devam etmektedir” denildi.

07.20: Zelzelede çöken Yılmaz Erbek apartmanından 3 kişinin daha cesedi çıkarıldı.

02.27: AFAD, İzmir zelzelesinde can kaybının 98’e yükseldiğini, 147 kişinin tedavisinin sürdüğünü duyurdu.

00.51: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir’deki zelzelenin akabinde tedavisi süren 147 bireyden 12’sinin ağır bakımda bulunduğunu, 5’inin durumunun ise ağır olduğunu bildirdi.

Milliyet

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
hack forum gaziantep escort gaziantep escort en iyi casino siteleri en iyi casino siteleri slot siteleri beylikdüzü escort www.ocianews.com kocaeli escort bursa escort
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar