Ana Sayfa Spor 23 Kasım 2021 93 Görüntüleme

Son dakika haberi: Spor yazarları Galatasaray-Fenerbahçe derbisini yorumladı: ‘Bir ilk yaşanabilir! Fatih Terim…’

SPOR MUHARRİRLERİ GALATASARAY-FENERBAHÇE DERBİSİNİ KIYMETLENDİRDİ

Spor Toto Harika Lig’in 13. haftasında Galatasaray alanında ezeli rakibi Fenerbahçe’yi ağırladı. Sarı Lacivertliler Crespo’nun son dakika golüyle alandan 2-1 galip ayrıldı. Spor müellifleri Galatasaray-Fenerbahçe derbisini kıymetlendirdi. İşte detaylar…

ŞANSAL BÜYÜKA: ‘ATAMAZSAN ATARLAR’

“Çok uzun yıllar sonra bir Galatasaray-Fenerbahçe maçının, “Aman gol yemeyelim” diye değil, “Aman gol atalım“ diye başladığını gördüm. O denli olmasa, birinci yarıda gelen karşılıklı birer golde, iki savunma da ikişer adamla yakalanır mıydı?Hadi, Fenerbahçe’nin yediği golde, ağır savunması, Türkiye’nin en çabuk adamı Kerem Aktürkoğlu’nu yakalayamadı. Lakin Fenerbahçe golünde Mesut Özil üzere ağır bir oyuncu, topu 50 metre sürmesine karşın Galatasaray savunması yetişip müdahale edemedi.Goller dediysek, Fenerbahçe golünden evvel İrfan Can’ın Kerem’den harikulade sıyrılışı ve Mesut’a harika asisti, Türkiye’deki futbol standartlarının üstündeydi.”

‘BERKE VE KIM MUCİZE YARATTI’

“İlk yarıda Fenerbahçe’nin oyunda daha üstün, daha istekli, daha canlı olduğunu söylemeliyiz. Fakat goller dışında iki net konumu Galatasaray kaçırdı… Evvel Feghouli; kaleci Berke’nin müdahale alanının dışına vurabilirdi, yapamadı. Kaleci Berke’ye bu tehlikeyi tedbire bahtını verdi. Berke birinci yarının son dakikasında çok kritik bir Berkan ortasını da eksiksiz kesti.Bu birinci yarıda, İrfan Can‘ın gol asisti öncesi Kerem‘i geçişinden faul, Berisha’nın içeri çevirmek istediği topun Berkan’ın eliyle buluşmasından penaltı çıkmaz. Diagne’nin sonlarda gelen golünde, baş vuruşundan evvel Berisha’yı itmesi var. VAR ihtarıyla golün iptali doğru… Serdar Dursun’un son saniyedeki itmesi, Diagne itmesi ile tıpkı şiddette mi, bu da tartışılır…İkinci yarıda işin rengi değişti. Galatasaray oyunu ve Fenerbahçe’yi resmen teslim aldı. Hele 55-65 ortasındaki 10 dakika… Galatasaray’ın iki beki, Yedlin ile Van Aanholt bile Fenerbahçe ceza alanı içinde adeta cirit attı. Bu dakikalarda genç kaleci Berke’nin iki fevkalade kurtarışına, stoper Kim Min Jae’nin mucizeler yaratışına tanıklık ettik.”

‘BU DÖNEM BİRİNCİ YAŞANABİLİR! FATİH TERİM…’

“Galatasaray nitekim bir derbide yakalayamayacağı kadar konum yakaladı. Ancak Berke’ye takıldı, Kim duvarına çarptı, beceriksizliğini de yanına kattı.İlk yarıda bu kadar etksiz kalırsan, ikinci yarıda bu kadar gol kaçırırsan, bu kadar maharetsiz kalırsan hakemdi, rakipti, VAR’dı, yoktu konuşmayacaksın, yanlışı kendinde arayacak , özeleştiri yapacak, faturayı kendine keseceksin.Fenerbahçe’de Mesut, en mesut olduğu devirlerde bile bu kadar gayret etmemiştir. Birinci sefer Mesut üzere oynadı… Genç kaleci Berke, “Ben buradayım, korkmayın” dedi. Kim Jae, “Süpermen“ üzere oynadı. Tombaladan çıkan Crespo, golü atıp “bingo” yaptı.Vitor Pereira‘ya sormak lazım; Lider telkiniyle dörtlü savunmaya döneceksen, geride kalan 12 maçta üçlü savunmada inat edip Fenerbahçe’ye niçin bu kadar puan kaybettirdin?Elbette Fatih Hoca… Şampiyonlukta son iki yılı ıskaladı…Tarihinde, mesleğinde, istatistiğinde şampiyonluğu üç yıl art geriye ıskaladığı yazmıyor… Lakin bu dönem bir birinci yaşanabilir. İmaj öyle…”

‘KAYBEDEN HER GRUP ÜZERE HAKEM DEDİ’

“Galatasaray maç sonu kaybeden her grup üzere “hakem“ dedi. Bilhassa ikinci yarıda yakaladığınız beş net gol konumundan en az üçünü atabilseniz tekrar “hakem” diyecek miydiniz? Maç bitti, yazıyı yazıyorum. Hakem otoritelerini daha dinlemedim. Fakat Galatasaray hakemle mi kaybetti, akıl almaz fırsatları kaçırıp mı kaybetti derseniz….. Ben “kaçırdıklarıyla kaybetti” derim.”

ATTİLA GÖKÇE: ‘BAŞKAN MI KAZANDI HOCA MI?’

“Saz şairlerinin atışmalarına benzeri bir maç izledik.Güzel, keyifli, tempolu, akıcı, yaratıcı.İkisi de asla alttan almıyor, rakibine yol vermiyordu… Dedik ya, atışma!Sen gol mü attın, ben de atarım.Sert mi yaptın, al sana bir sertlik de benden.Geçiş oyunu, çabukluk ve ustalık mı dedin, al benden de motamot bu türlü.Sarı kart mı? Sarı kart… Fatih Hoca da sarı mı gördü? Pereira aşağı kalır mı? O da alana girer devre sonunda, hakeme atarlanır ve görür kart.Dengeli, eşitlikçi, çabuk oynadılar.”

‘FENERBAHÇE’Yİ MAÇA LİDER HAZIRLAMIŞ’

“Oyun başlarken gördük ki dönem başından beri üçlüde ısrar eden Pereira, derbiye özel dörtlü savunmaya dönüyor… Mesut Özil de yedek kulübesinde değil, oyunda, iyi mi!Anlaşıldı… Fenerbahçe’yi maça Lider hazırlamış… Vitor’un yaptığı, kurmay masasındaki kararları hareket alanına indirmek.Galatasaray derseniz… Kendi alanlarında kendi bildikleri üzere başladılar maça… Fatih Terim, Halil’i santrfor olarak başlattı. Öteki golcüleri yanında atağa sakladı.”

ÎRFAN AKIL VE USTALIKLA MESUT’U GÖRDÜ’

“İki golde de derbiye yakışan hoşluk ve ustalık vardı. Galatasaray’ın formda ulusalı Kerem, orta alanda topu kaptı, süratle Fenerbahçe kalesine yöneldi. Sonra Morutan’a attı topu, ceza alanına daldı. Morutan’ın kolay asistiyle boş konumda Berke’yi avladı.On beş dakika sonra İrfan Can, akıl ve ustalıkla Mesut Özil’i gördü. Santranın çabucak gerisindeydi Mesut. Topla ofsaytsız buluştu. Geç uyanan iki rakip savunmacıya karşın sağ ayağıyla Muslera’yı avlayıverdi.”

‘MUSLERA VE BERKE’Yİ İHMAL ETMEDİ’

“Arada Mesut’un golünden sonra alana atılan yabancı (?!) unsurlar nedeniyle yaşanan itiş-kakış ve çatışma hali de vardı. Neyse ki zirvesi atan oyuncuları sakinleştiren aklı başında rakipler de mevcuttu. Halil Umut Meler sarıları kılıç üzere kullandı. Kalelerini terk edip olay mahalline koşan Muslera ve Berke’yi de ihmal etmedi.”

‘TARİHİ GOLÜ ATMAK CRESPO’YA DÜŞTÜ’

“İkinci yarıda hocalar oyuncu değişiklikleriyle atak ederken, doğrusu bu ya, 72’deki İrfan Can-Crespo kararını yadırgamıştık. Pereira’nın üçlüye dönüşü tamam da, iyi günündeki İrfan’ı almanın manası neydi? Ayrıyeten Serdar Aziz, Rossi ve Serdar Dursun’u da Mert Hakan, Mesut Özil ve Berisha’nın yerine oyuna almıştı Pereira.Sonradan anlaşıldı… Güç desteğiyle baş karıştıran sürpriz adamlar sayesinde golü de buldu, üç puanı da.… Tarihi golü atmak da Crespo’ya düşmüştü.”

‘KİM KAZANDI LİDER MI HOCA MI?’

“Tisserand içeride, Fatih Hoca da kenarda kırmızı kart gördüler. Fenerbahçe 10 kişi oynarken golü ve galibiyeti buldu. Dahası, ligdeki tezinden da kopmadı.Maçı hak ederek aldılar tamam da… Sahi, kazanan kimdi? Lider mı hoca mı?”

ERCAN İNANÇ: ‘DERBİ İÇİNDE DERBİ’

“Galatasaray karşısındaki tüm dezavantajlarına ve Pereira üzere kaç futbolcu değiştirdiğini bile hesaplayamayan hocasına karşın uçurumun kenarındaki Fenerbahçe düşmeyip lige tutunduysa bunu lider Ali Koç’un kapısında “girilmez” yazan bölgeye müdahalesine borçludur.Evet… Fenerbahçe’nin dünkü derbideki kahramanı Ali Koç’tur.Varsın bundan sonra “sinek ikilisine” dönmüş olsun Vitor Pereira… Varsın kimi Fenerbahçe yıldızlarının lakin “azarlanınca” performans verdiği, kimilerinin da ebediyen “ıskartaya” çıktığı aşikâr olsun.Varsın “hocaya karışılmaz” diye yazılı olmayan futbol anayasası çiğnenmiş olsun…Durum yaşamsaldı… Gruba ve hocaya bir “dokunuş” gerekiyordu; Ali Koç dokundu.Geriye dönüp “Fenerbahçe’yi bu basamağa getiren de Başkan’ın tercihleriydi” diyebilirsiniz tabi. Doğrudur lakin konu bu dönem ve dünkü derbi ise, grubu hayata döndürdüğü gerçeğini değiştirmez.”

‘KENDİ TEKNİK YÖNETİCİSİNE KARŞIN DERBİYİ KAZANDI’

“Formsuz ve umutsuz Fenerbahçe’de olaya el koyarak sistemi ve ekibi değiştiren Lider, yalnızca “kendi teknik yöneticisine rağmen” kazanmadı derbiyi… Ortaları yıllardır yüksek tansiyonlu Galatasaray teknik yöneticisini de yendi “derbi içindeki derbide”.Unutmayın, Terim’in maçta evvel futbolcularına “atabildiğiniz kadar atın Fenerbahçe’ye” demesinin altında yatan da bu malum zıtlaşmanın dışa vurumuydu aslında… Fenerbahçe galibiyet golü akabinde Terim’in gördüğü kırmızı kartta.Ali Koç’un Pereira’ya dikte ettiği sistem basitti… Her iş adamı üzere elindeki en iyi adamların alanda olmasını sağlayacak bir diziliş kafiydi. O da dörtlü defansla mümkündü.Böylece, ayak bileği, tekniği, pas ve futbol zekası üstün dört futbolcusu Mesut, İrfan, Sosa, Mert hatta Zajc ile çıktı alana Fenerbahçe ki, İrfan’ın pasıyla gerideki boşluğa yetmiş metre koşup topu kaleye gönderen, fizik olarak yetersiz görülen Mesut’tu.”

‘KIM RAKİBİ DURDURMASA GALATASARAY…’

“Daha evvel maçın birinci golünü de benzeri bir biçimde Kerem’den yemişti Fenerbahçe. Zira Pereira dörtlü defansa üçüncü stoper Szalai’yi sığdıramamıştı. Kim Min Jea maçın tamamında “iki stoperlik” oynamasa, Fenerbahçe savunması rakibi durduramazdı açıkçası. Üç net gol kurtardı, sayısız konumu başlamadan bitirdi, mükemmeller yarattı Koreli.G.Saray bilinen kontratağa dayalı oyununu oynuyordu, değişim Fenerbahçe’deydi. Her ikisi de bildiklerinden uzaklaştıklarında, önde basmak istediklerinde golü yediler birinci yarı.İkinci yarı yeniden Fenerbahçe’nin düzgün ayaklı futbol ustaları tartısında başladı. Maç berabere olmasa terim bunu kırmak için orta alanda atılım yapabilirdi lakin bir yandan da skor üretecek futbolcuları alanda tutmak zorunda kaldı. Lakin 65’de oyuna Taylan ve Diagne’yi ekledi.Pereira’nın karşı atılımı, topu taşıyan, adam eksilten İrfan ile Sosa’yı dışarı alıp Osayi ve Crespo’yu sokmak, üçlü defansa dönmekti!.. Ufukta bir muvaffakiyet gözüküyorsa, eski tercihleri alanda kendi sistemi uygulamadayken gelsin diye mi düşünüyordu sanki?Bu tercihlerle hakim olduğu oyunu Galatasaray’a ikram etmeye başladı Fenerbahçe.”

‘BU BİR MUCİZE’

“Nitekim maçın son çeyreğinde sekiz kişi ile kalesini savunmaya çalıştı. Üzerine ikinci sarı kartla Tisserand atılınca on kişi kaldı. Akabinde Diagne’nin faul nedeniyle iptal edilen golü geldi.Pereira maçın bitmesine iki dakika kala düzgünce kendini kaybetti ve değiştirdiği iki futbolcu üzerine dört futbolcuyu değiştirmek üzere kenara dizdi.Her şey bu kadar feci durumdayken “futbolun melekleri” Ali Koç’un emeklerine karşılık vermek istemiş olmalı ki, Galatasaray -daha doğrusu rakip lidere ders vermek isteyen Terim- kazanma hırsına kapıldı, ailecek öne çıktı, geride fırsat bıraktı ve on kişilik F.Bahçe uzatmada Crespo’nun golüyle maçı galip bitirdi.Favori Galatasaray… Derbi rakip alanda. Tribünler full ve agresif. Son on dakika on kişi kalmış Fenerbahçe. Daha da vahimi Pereira kulübede!Bu bir mucize!”

OSMAN ŞENHER: ‘HESAPTA OLMAYAN MAĞLUBİYET’

“52 bin taraftar Galatasaray NEF Stadı’nı hakikaten maça çok iyi hazırlanmış. Tribünler bayram yeri üzereydi. Fevkalade tezahürat, baskı, her şey vardı.Sarı-kırmızılı futbolcular müsabakaya da iyi başladı. Kerem ile golü buldu, Feghouli’nin gollük şutunu Berke çıkardı. 20. dakikadan sonra Fenerbahçe orta alanda dengeyi sağladı. Hatta oyunun denetimini de eline geçirdi.”

‘SİZ NE İŞ YAPARSINIZ?’

“Galatasaray ikinci bölgede top tutamadı, final paslarının hiçbiri yerini bulmadı. Daha sonra sahneye Mesut çıktı. Santradan aldığı topu götürdü ve beraberlik golünü attı. Burada Galatasaray’ın stoperlerine, “Siz ne iş yaparsınız?” diye sormak lazım.Skora istikrar geldikten sonra derbinin 60. dakikasına kadar oyun ortada geçti. Daha sonra Cicaldau’nun fevkalade iki şutundan birine Berke tekrar geçit vermedi. Aanholt’un gollük pasında Kim Min Jae son anda dokundu ve golü önledi. Son 30 dakikada galibiyeti daha çok isteyen Galatasaray’dı. Fenerbahçe’nin kalesine daha çok gitti. Yerini bulmayan paslar, gereksiz top kayıpları bir türlü golü bulamadı.”

‘DIAGNE VE TAYLAN GİRİNCE ÜSTÜNLKÜ GELDİ’

“Fatih Terim’in Diagne ve Taylan’ı oyuna alması üstünlüğü tekrar sarı-kırmızılılara geçiren etkendi. Diagne gol yollarında tesirli bir santrfor… Golünü de attı, ama rakibe faul yaptığı gerekçesiyle geçersiz sayıldı.Evet, herkes Galatasaray’dan daha baskılı, gol yollarında daha tesirli bir futbol bekliyordu. Benim anlayamadığım, neden sarı-kırmızılılar çift santrfor ile oynayıp bu fırsatı kullanmıyor. Kendi kendime düşünüyorum, Feghouli ve Morutan’dan birinin yerine Mustafa Muhammed ya da Diagne oynasaydı sanki Galatasaray daha mı rahat skor bulurdu? Alışılmış Fatih Terim bunların hesabını bizden daha iyi yapıyordur.”

‘KÖTÜ KARARLAR VERDİ’

“Ama ne oldu o mükemmel taraftara… Başı önünde stattan ayrılmak zorunda kaldılar. Halbuki herkes maçı Galatasaray’ın bu takımla rahat kazanabileceğini düşünüyordu. Maalesef bir türlü olmuyor. Futbolcular, o coşkulu, baskıyı, rakibe presi alana koyamıyorlar. Hele kimi maçlarda resmen yürüyerek oynuyorlar.Bundan sonra ne olacak? Tepe uğraşından daha çok uzaklaşacaklar. Sonuçta hakikaten Galatasaray ismine hüzünlü bir gece oldu.Maçın hakemi Halil Umut Meler, iyi başladı fakat daha sonra denetimi kaçırdı. Makûs kararlar verdi.”

EN YÜKSEK ORANLARIN ADRESİ MİSLİ.COM

Milliyet


hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı beylikdüzü escort
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis onwin babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu