Ana Sayfa Spor 22 Ekim 2020 8 Görüntüleme

Mesut Bakkal: “Ozan Tufan’ın 20 milyon etmesi gayet doğal”

Fenerbahçe transfer periyoduna damga vurdu biliyorsunuz. 5 haftalık vakit dilimine bakarsak nasıl buldunuz Fenerbahçe’yi ?

Şu anda 5 dönemin en iyi başlangıcını yaptı Fenerbahçe. Geçen sezonki takımdan epeyce değişik ve yeni bir takım kurdu. Nerden baksanız 20’ye yakın oyuncu transferleri var. Hepsi de deneyimli ve maksada oynayabilecek oyuncular. Bu şu demek oluyor Fenerbahçe ben bu dönem şampiyon olmak istiyorum diyor. Ufak tefek eksiklikleri doğal ki var lakin aslında böylesine yeni bir takımın eksiği olur. ortaya konulan bir gerçek var. Son 5 yılın en iyi başlangıcı dedik. Yapılan transferler bence olumlu. Bunun sonuca yansıması ve sonuçlandıkça bu takımın daha iyi oynaması gözlemlenecektir eminim. Tanıdığımız oyuncular aslında Cisse, Sosa… Üstün Lig’i bilen oyuncular ve değerli oyuncular. Fenerbahçe bence çok iyi bir takım kurdu.

Takım genişliğinin avantajından yana dezavantajları da olabilir mi sizce ? Olursa Erol Bulut bunu nasıl yönetir ?

Kazandığı sürece bir sorun olmaz olağan ki. Esasen belirli bir şablonun oturulması gerekiyor. Bugün baktığımızda gidişatları gösteriyor ki ekip birliğini oturtmuşlar. Yeterli bir ekip olma yolunda baya bir uğraşları var ve bunu da alana yansıttıklarını görüyoruz. Toplumsal medyadan paylaştıkları cümbüşleri, birlikte oturup kalkmaları falan baya bir olumlu gözüküyor. Herkes oynayacak diye transfer edilir olağan ki. Sırayla herkes oynar. Lig çok uzun bu dönem. Fenerbahçe’de bu türlü problemler olacağını düşünmüyorum. Sırası gelen formayı kapıp oynayacak. O vakit şöyle bir durum olur. Oynamayan oyuncu kendine bakacak. Demek ki oynayanlardan daha berbatım ki oynamıyorum diyecek. Şu periyoda kadar da Erol hoca seçimlerini yaklaşık olarak belirli oyuncularla yaptı esasen. Mesela niçin Nazım’ı alıyorlar dediler. Gökhan’ın yokluğunda niçin Gökhan yok dedirttirmedi fakat Nazım. Çok iyi oynadı. Bu takımın genişliği bu açıdan çok iyi. Maksadınız yüksekse ‘ Şampiyonlar Ligi ‘ ise bu türlü takımları bulundurmanız gerekiyor. Oyuncular da buna vakitle alışacaklar.

Ulusal kadro performansı ile öne çıkan Ozan Tufan için bir çok haber ortaya atıldı. Bayern Münih’ten izlendiği ve bugün transfer olursa 20 milyon Euro üzere bir transfer fiyatı olabileceği… Siz ne dersiniz Ozan Tufan için ?

Ozan bence hakediyor. Düzgün oynadı ve iyi başladı. Bilhassa tekrar Fenerbahçe’ye dönüşü, formunun en tepede olması biraz biliyorsunuz problemli başlamıştı fakat ulusal ekipte Şenol hocanın dayanağı ile inanılmaz toparladı. Şu an Türkiye’deki en formda oyunculardan bir tanesi Ozan. Onun için bu oyuncunun 20 milyon Euro etmesi pek doğal. Artı transferine de olumlu bakıyorum. Kulüplerin menfaatlerine olursa bence transfer olması doğal. Lakin şu anda Fenerbahçe’nin maksatları doğrultusunda bu transfer işine pek bakmayacaklarını düşünüyorum. bu formda Ozan çok yararlı olacaktır şu an.

Eski öğrencileriniz Welinton ve N’Sakala artık Beşiktaş’ta oynuyor fakat istenilen performansı şimdi gösteremediler. Toplumsal medyada çok eleştiriliyorlar. Siz eski öğrencileriniz için ne söylersiniz ?

Welinton’dan başlayalım. Kim iyi oynuyor ki Welinton makus oynuyor ? o denli bakalım işe bence. Bayaa bir zahmetli durumda Beşiktaş. Hem oyun olarak ancak aslında işin çok iç yüzünü bilmiyorum emin değilim fakat kulüp dışında diğer bir şeylerin olduğu bir mutsuzluk ve huzursuzluk var üzere. Oyun olarak iyi değiller. Dirençli gruplara karşı direnmemeye başladı Beşiktaş. Trabzon galibiyeti aslında beni umutlandırmıştı dönem başında. Fakat sonrasında çok düştüler. Kulüp, futbolcular, hoca çeşitli polemiklere girmeye başladılar e bu da doğal ki performansı etkiliyor lakin baktığınız vakitte Üstün Lig’de şampiyon olabilecek iyi bir ekip var ellerinde bence. Uygun bir takım olduklarını düşünüyorum

Lakin Welinton bundan çok daha iyi oyuncu. Orayı kaldırabilecek bir oyuncu. Zira çalıştım onunla. Sergen hoca da çalıştı. İki teknik yönetici çalışıp da iyi diyor. Sergen hoca da beğendi ki aldı. Çabukluğu var, diğer özellikleri var. Adaptasyon sorunu yaşayabilir oraya lakin adaptasyon sorunu yaşıyorsa bu futbolcu makûs demek değildir. Bu aşılabilir bir şey. Günümüzde transferlerin birçoklarında yaşanabilir bu lakin Welinton ve N’Sakala ile çalışmış biri olarak onlara berbat dersem şayet ben çok büyük haksızlık yapmış olurum. Zira iyi oyuncular olduklarını biliyorum. Bizde biraz sabırsızlık var. Her şey çok çabuk isteniyor. Biraz sabır lazım. Bence Beşiktaş’ın maddi düşünceleri çözülünce işler daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Galatasaray’ın performansı düşüşte son haftalarda. Siz nasıl değerlendirirsiniz ?

Döneme en iyi başlayan kadroydu aslında. Dönem başında iyi bir giriş fakat sonrasında Avrupa Kupası’nda be ligde de tempo düşüşü yaşadılar. Alanya maçında bakıp konuşacak olursak, Alanya’ya karşı 10 kişi kalıyorsanız işiniz güç. Yani Alanya maçını bence kimse ölçüt almasın. 10’a 10 olmuş olsaydı iş farklı olurdu. Alanya yüzde yüz haketti alışılmış ki. Hem kulüp yapısı olarak hem ekip olarak ligin en iyi gruplarından biri. Alanya maçını bir kenara bırakıp öteki maçlara bakarsak birinci çıkış geriledi Galatasaray’da. Bu olağan olabilir. Aslında 4 haftadan sonra yükselmesi gerekiyordu ama… 4 ile 10. Hafta ortasında kadroların yazgıları aşikâr olur. Bu ortayı iyi geçmek gerekiyor. Bence Alanya maçında Galatasaray’ın kazanma isteği pek iyiydi. Fatih ağabey zati çok tecrübeli bir hoca. Bu işin üstesinden çok rahat gelir. Galatasaray her vakit ligin savlı kadrolarından biridir. Alanya maçını ölçü almadan konuşmak gerekiyor. Tahminen oyun ve sonuç olarak 1-2 maç sallantı olur fakat bundan sonra daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Fatih Öztürk çok eleştirildi. Siz bir teknik yönetici olarak Fatih Öztürk için ne dersiniz ?

Bence son maç hariç 4 maçta iyiydi. Maçları hatırlıyorum en iyi oynayanlardan bir tanesiydi. İnanılmaz goller çıkarttı. Yanılgı olduğu vakit çabucak bizde eleştiriliyor. Bilhassa teknik yönetici bazında. 2 maç mağlup olduysanız millet sıraya giriyor çabucak. Onun için bence çok haksızlık yapmamak gerekiyor. Ancak natürel Muslera var mı da Fatih’i geçirdik kaleye. Bir de o var…

Taylan Antalyalı Fatih Terim’in birinci 11 oyuncularından vazgeçilmezi oldu. Siz bir teknik adam olarak genç oyuncuyu nasıl buluyorsunuz ?

Taylan ile Gençlerbirliği’nde bir arada çalışmıştım. Oynatamadım lakin o vakitler küçüktü çok. Sonra Erzurum deneyimi oldu. Bu sene başlangıcında ben de dahil olmak üzere bütün spor kamuoyunun dikkatini çeken bir performans var ortada. Hak ediyor oynuyor. Güçlü bir topçu. Erzurum’da biraz öne giderek oynuyordu artık asıl yerinde oynuyor gerçek yeri burası ön liberoda. Ekiple birlikte onda da ufak tefek düşüşler oldu son maçta fakat olağandır. Bence bunu performansın sürecine bakmak lazım. Yani bir döneme yayabiliyorsa o vakit daima birlikte alkışlayalım lakin iki maç oynayıp iki maç oynamıyorsa bu iyi bir performans olmaz natürel ki. Taylan’ın tıpkı tempoda olması gerekiyor. Şu anda çok iyi gidiyor fakat.

Gençlerbirliği’nde sizin dikkatinizi çekmiş miydi Taylan ?

Çekti fakat o vakit daha yeni gelmişti oynatamadık. Sonra bizden çıktı aslında Erzurum’a gitti.

Geçtiğimiz dönemin şampiyonu Başakşehir 5. haftada gol atabildi ve 3 puan kazandı. Başakşehir için neler söylersiniz ?

Evet lige berbat başladılar. Hatta şöyle yorumlar yapıldı. Geçen seneyi unutmamışlar hala diye. Olabilir bunlar. Bu grup berbat başladı lakin Trabzon maçından sonra şöyle bir yorumum var. Bundan sonra Başakşehir’in 10’da 10 yapmasını kim engelleyebilir ? Pek iyi bir takımı var. Başakşehir burdan çıkar. O kadroyu aslında tartışmaya bile gerek yok. Yedek takımı ile yeni gelen transferleri ile kulüp yapısıyla, Okan hoca da esasen çok başarılı. Bunlar bence süreksiz bir süreçti. Zati geçmezse kulüp 10 tane yeni futbolcu alabilir. Çok güçlü bir kulüp yani. Lakin geçer bu formsuzluk. Trabzon galibiyeti onları iyi bir duruma getirdi.

Sizin de daha evvel çalıştırmış olduğunuz Alanyaspor şu an ligin önderi durumunda. Ve Alanyaspor daima nokta atışı transferler yapıyor. Bu başarıyı nasıl buluyorsunuz ?

Bundan 2 sene evvel gittiğimde bu yapılanmaların işaretleri vardı. Her sene 2-3 iyi transfer ve sonra satma durumu. Bir kez çok iyi bir scout kümesi kurdular. Başta şahsen lider Hasan Çavuşoğlu olmak üzere, idare heyeti zati çok büyük bir dayanışma içinde ve inanılmaz hoş bir sistem kurdular. Yanlış hatırlamıyorsam havuzlarında 150-200 oyuncu var. Aslında bu bütün kulüplerde yapılmalı. Bu büyük bütçelerin döndüğü bir yerde kulüpler kendi scout kümelerini nasıl kuramaz anlamıyorum. Gidiyorlar seyrediyorlar alıyorlar. Kimseye muhtaçlık duymadan alıyorlar oyuncuyu. Alanya’da gelen uzun mühlet de oynuyor. Araştırıyorlar gerçek transfer yapıyorlar. Artık bu takım 2 sene götürür. 2 sene sonra 5 oyuncu alsalar yeniden götürür. Lider olmak üzere idare ve scout kümesi inanılmaz. Mesela Merih’i ben oynattım. Gece indirdik Lizbon’dan. Oynattık bakın artık nerelerde. Gururlanıyorum gördükçe. O yüzden iyi bir sistem bu. Daha da iyisini yapacaklarına eminim. Onların gidişatı bence şöyle uzun mühlet boyunca şampiyonluğa, üstlere oynayacak iyi bir grup olacaklar.

Genç teknik adam Çağdaş Atan için ne söylersiniz ?

Başarılı bence. Artık vakit geçtikçe yeni arkadaşlarımız çıkacak ortaya. Takım iyi zati. Bu kadroyu olumlu tarafta kullanmasını bilen akıl ve zeka var zati. Düzgün gidiyor. Bundan sonraki süreç kıymetli. Sorunlu günlerde nasıl olacak o değerli. Aslında şu anda lig önderi. Bizim buna esasen başarısız dememiz hakaret olur zati. Yeterli başladı iyi gidiyor inşallah bu türlü devam ederler.

Milliyet

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
hack forum gaziantep escort gaziantep escort en iyi casino siteleri en iyi casino siteleri slot siteleri beylikdüzü escort www.ocianews.com kocaeli escort bursa escort
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar